FINDIKTA MAKİNELİ KURUTMA DÖNEMİ

MAKİNELİ KURUTMA ÜRETİCİLERE İLAÇ GİBİ GELDİ

6 Eylül 2017

  Yağışlı havalara denk gelen fındık hasadında büyük bir soruna çözüm bulundu. Yağışlı havalarda toplanan fındıkların kurutulması üreticiler için büyük bir sorun haline gelmişti ancak sorun kurutma makineleriyle aşılmaya çalışılıyor.

  Fındık hasadının devam ettiği Karadeniz bölgesinde son günlerde havaların yağışlı geçmesi nedeniyle ürününü güneşten yararlanarak harmanda kurutmada zorlanan üreticilerin imdadına kurutma makineleri yetişti.

  Dünyaca ünlü bir firma tarafından “Değerli Tarım Uygulamaları” kapsamında Düzce, Sakarya, Ordu, Giresun ve Trabzon illerinde çeşitli merkezlere ücretsiz olarak kurulan 50 kurutma makinesi, üreticilere ilaç gibi gelse de taleplerinin artması nedeniyle yeterli olmuyor.

  Büyük ilgi gören kurutma makinelerinin kurulduğu bölgelerde 24 saat aralıksız çalıştığı ancak yaşanan yoğunluk ve gelen taleplerin sıraya konması nedeniyle üreticilere 15-20 gün sonrasına sıra verildiği bildirildi.

  Ünlü firma tarafından 3 yıl önce kurulan Kurutma Merkeziyle üreticilerin ilgisini çekmeye başlayan makineler ülkemizde de akaryakıtlı, katı yakıtlı ve LPG’li şekliyle de üretilebiliyor. Makinelerin kurulduğu kesimlerde değişik uygulamalarla üreticinin fındığı kurutuluyor.

  Karadeniz’in yağışlı iklimi nedeniyle fındıklarını kurutmada zorluk çektiklerini belirten üreticiler, makinelerden oldukça memnun. Üretici Muharrem Apaydın, kurutma merkezleri sayesinde 1 gün içerisinde fındıklarını kurutup sattıklarını kaydetti.

  Kurutma makinelerini fındık üreticilerinin hizmetine sunan firmanın Bölge Müdürü Aydın Gül, sağlıklı bir kurutmanın yapılabilmesi için patozdan hemen sonra yapılması gerektiğini kaydetti.

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

  Yorum yazın
  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.