BEŞİKTAŞ METRO KAZISINDAN TARİH ÇIKTI

KALINTILARIN NEOLİTİK DÖNEME AİT KALINTILAR OLDUĞU ÖĞRENİLDİ

17 Ağustos 2017

  İstanbul'un gözde ilçelerinden Beşiktaş'ta sürdürülen metro çalışmaları sırasında neolitik döneme ait olduğu değerlendirilen kalıntılar ortaya çıktı.

  İstanbul Arkeoloji Müzeleri tarafından devam eden kazı çalışmalarında ortaya çıkan ve tarihi 6 bin yıl öncesine kadar uzanan bu kalıntılar, İstanbul Boğazı için de bir ilk niteliğinde olduğu belirlendi.

  Kalıntıların bilimsel çizimleri ve kayıtları yapılmak üzere kaldırılmasına karar verilirken, Müze Müdürlüğü denetiminde arkeolojik kazılara devam ediliyor.

  Beşiktaş esnaflarından Orhan Düzgün, bu buluntuların yaklaşık bir ay önce ortaya çıktığını ifade ederek, şu bilgileri verdi;

   

   “ Tarihi eser bulunduğu söylendi. Metro kazısı filan var. Tarihi eser bulundu dendi. Ne olduğuna dair bilgim yok. 1 ay önce bulunmuş. Önce burası yoktu. Tarihi eser çıkınca burayı da kazı alanına aldılar. Kazıyorlar”

  İnsanlık tarihinde, besin üretimi yanında ilk yerleşik toplumların kurulması ile başlayan dönem Cilalı taş devri veya bilimsel adıyla Neolitik Çağ adıyla anılmaktadır.

  Çağın başlangıcında besin üreticiliğinin bilinmesine karşın pişmiş toprak kapların daha yapılmadığı, bunların yerine sepet, tahta ya da taştan kapların kullanıldığı ilk evre, Akeramik yani seramiksiz Neolitik olarak adlandırılır.

  Anadolu’da ancak birkaç yerde saptanan bu evre, belirli bir düzene göre inşa edilen yapıları, taş ya da kemik alet ve silahları, süs eşyalarıyla ilk yerleşik köy örneklerini vermektedir.

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

  Yorum yazın
  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.