BÖCEKLERE KARŞI ELEKTRONİK TUZAK

ORMANLARDAKİ ZARARLI KABUK BÖCEĞİNE KARŞI ELEKTRONİK TUZAKLA MÜCADELE EDİLECEK 

16 Ağustos 2017

  Kastamonu Üniversitesi, “Elektronik Denetleme Birimli Feromon Destekli Tuzak Tasarımı” adlı patentini ormanlık alanda deneyerek test etti.

  “Elektronik Denetleme Birimli Feromon Destekli Tuzak Tasarımı”nın tanıtımına katılan Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Seyit Aydın, sistemin Kastamonu Üniversitesi tarafından geliştirildiğini belirterek, sistemle ilgili şu bilgileri verdi;

  “Sistemin özelliği ormanda böcekler üzerinde kullanılan ve patenti alınan bir sistem. Böceği yakalıyor, böceğin türünü tespit ediyor ve sadece hedef türünü sayıyor ve kaydediyor. Aynı zamanda o andaki meteorolojik verilerden sıcaklık, rutubeti kaydediyor ve saati kaydederek merkeze yani Orman Genel Müdürlüğü’ne bildiriyor. Böyle bir sistem dünyada ilk oldu. Arkadaşlarımızı tebrik ediyoruz. Kastamonu Üniversitesi olarak yeni geliştirilecek olan çalışmaları sonuna kadar destekleyeceğiz”

  “TUZAKLARA ELEKTRONİK DENETLEME BİRİMİ EKLENDİ”
  Elektronik Feromon Destekli tuzaklarla zararlı kabuk böceklerinin hedef türlerini yakalamak amacıyla ormanlarda kullanılacağını ifade eden Kastamonu Üniversitesi Orman Fakültesi Orman Mühendisliği Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Gonca Ece Özcan ise, şöyle konuştu:

  Özellikle Orman Genel Müdürlüğü tarafından fenomon destekli tuzaklarla yapılan mücadelede böceklerin izlenmesi ve popülasyonların ne düzeyde olduğunun belirlenmesi amaçlanıyor. 

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

  Yorum yazın
  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.