SAFRA KESESİ DEĞİL TAŞ OCAĞI

SAFRA KESESİNDEN 3 BİN 200 ADET TAŞ ÇIKTI

27 Temmuz 2017

  Bursa'da uzun yıllar mide ağrısı sebebiyle hastane hastane dolaşan 70 yaşındaki Ayfer Çelik'in son olarak gittiği hastanede safra kesesinde taş olduğu ortaya çıktı. Tetkiklerden sonra ameliyata alınan Çelik’in safra kesesinden tam 3 bin 200 tane taş çıktı.

  Hastayı ameliyat eden Genel Cerrahi Uzmanı Opr. Dr. Servet Yetgin, ilk defa safra kesesinde bu kadar taş gördüğünü ifade etti.

  “Ayfer Hanım bize uzun yıllardır devam eden mide ağrısı şikayetiyle başvurdu. Bu şikayetlerle çeşitli defalar doktora gitmiş, ama bir teşhis konulamamış. Yaptığımız ultrason ile safra kesesinin taş ile dolu olduğunu gördük. Ameliyatı laparoskopik yöntemiyle yani kapalı şekilde gerçekleştirdik. Ameliyattan sonra safra kesesini açtığımızda hepimiz çok şaşırdık. Daha önce birçok safra kesesi ameliyatı yaptım. En fazla 8-10 tane taş ile karşılaşılır. 18 yıldır yaptığım ameliyatlar sonunda böyle bir safra kesesiyle karşılaşınca, üşenmeden taşları saydık. 3 bin 200 adet taş vardı.”

  Emekli sağlık çalışanı olarak böyle bir şeyle karşılaşmasının şaşırtıcı olduğunu belirten Ayfer Çelik, sağlığına kavuştuğunu kaydetti.

  “Böbrek ve mide için defalarca doktora gittim. Tedavi ve ilaçlar kullandım. Hep ağrı ile geçti yıllarım. Yine ağrılarımın arttığı bir gün, kızımla birlikte Hayat Hastanesi’nden de randevu aldık. Bütün tetkikler yaptırdıktan sonra safra kesesinde taş olduğu ortaya çıktı. Başarılı bir ameliyat geçirdim. İlaçları bıraktım. Şu anda çok sağlıklı bir şekilde hayatıma devam ediyorum” dedi.

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

  Yorum yazın
  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.