3 ÜLKEDEN ORTAK DEKLERASYON

TÜRKİYE, AZERBAYCAN VE TÜRKMENİSTAN ORTAK DEKLARASYON İMZALADI

19 Temmuz 2017

  BM’de ve uluslararası platformlarda işbirliği içinde hareket etmek için Türkiye, Azerbaycan ile Türkmenistan ortak deklarasyon imzaladı. 

  İmzalanan ortak deklarasyonda terör ve insan kaçakçılığına karşı mücadelenin güçlendirilmesi, üçlü işbirliğinin güçlendirilmesi, ekonomi, enerji, eğitim, gümrük, ulaşım ve telekomünikasyon alanında işbirliğinin güçlendirilmesi hedefleniyor.

  Ortak deklarasyon imza töreninde 2015-2017 yılları için Azerbaycan-Türkmenistan-Türkiye işbirliğinin Çerçeve Programı'nın önemine değinildi.

  Aynı zamanda Bakü-Tiflis-Kars ve Hazar Denizi havzasında bulunan Bakü Uluslararası Deniz Ticaret Limanı ve Türkmenbaşı Uluslararası Deniz Limanı vasıtasıyla tarihi İpek Yolu’nun yeniden canlandırılması ve Türkmenistan'da yapılacak üçlü zirve sırasında imzalanması öngörülen enerji, ulaşım, ekonomi, ticaret, gümrük, eğitim ve kültür alanlarındaki anlaşma projelerine de değinildi.

  Siyasi diyalog, küresel ve bölgesel konularda işbirliği ve koordinasyonun gelecekte de sürdürülmesi amacıyla mevcut üçlü formatta düzenli görüşmelerin yapılmasının önemine değinilirken, bir sonraki üçlü görüşmenin Türkmenistan'da geçirilmesine ilişkin anlaşma sağlandı.

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

  Yorum yazın
  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.