EMEKLİYE 4 AYRI ZAM!

MEMURLAR VE MEMUR EMEKLİLERİ İÇİN AĞUSTOS TOPLU SÖZLEŞME AYI OLACAK

22 Haziran 2017

  Yaklaşık 3,2 milyon memur ile 1.9 milyon memur emeklisi için önemli süreç başladı. 3 Temmuz'da çifte zam alacak memurlar ve memur emeklileri, Ağustosta da 2018 ve 2019 yıllarında maaşlarında yaşanacak artışları öğrenecek.

  Ağustos başında başlayacak ve ay sonuna kadar tamamlanacak toplu sözleşme sürecinde, yetkili konfederasyon Memur-Sen memurların ve memur emeklilerinin taleplerini masaya taşıyacak. Kamu İşveren Heyeti ile yapılacak görüşmeler sonucunda, zam oranları karara bağlanacak.

  Memur-Sen, toplu sözleşmede masaya getireceği teklifler üzerinde çalışmalarını sürdürüyor. Her sendika, üyelerinin fikir ve önerilerini topluyor. Temmuz ayı ortasına kadar da hazırlıkların tamamlanması planlanıyor.

  Toplu sözleşmede 2 yıllık dönem için 4 ayrı zam oranı tespit edilecek. Her 6 aylık dönem için talep edilecek zam oranının tabanının yüzde 5'ten başlayacağı belirtiliyor.

  Ayrıca enflasyon farkı da talepler arasında yer alacak. Yüzdelik artışların yanı sıra seyyanen zammın da toplu sözleşmede konuşulabileceği ifade ediliyor.

  Memurların ve emeklilerinin son 10 yıllık zam oranlarına bakıldığında, en yüksek oranın yüzde 6+5 ile 2016'da uygulandığı görülüyor. En çok görülen zam oranı ise yüzde 4+4 oldu.

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

  Yorum yazın
  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.