MACRON İSLAM KONSEYİ İFTARINDA

İLK KEZ FRANSIZ BİR CUMHURBAŞKANI FRANSA İSLAM KONSEYİNİN İFTARINA KATILDI

21 Haziran 2017

  Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, İçişleri Bakanı Gerard Collomb, bazı Fransız siyasetçiler ve dini liderler Fransa İslam Konseyinin (CFCM) başkent Paris'te verdiği iftarda bir araya geldi.

  İftar yemeği öncesi konuşma yapan Macron, iftar davetine teşekkür ederek, şu açıklamayı yaptı;

  "Sizin için iftarın önemini biliyorum. İftar adalet, tolerans, paylaşım, misafirperverlik değerleri üzerinde, herkesin konum ayırmaksızın eşit olduğu mübarek bir an. Bunlar aynı zamanda toplumumuz ve Cumhuriyetimizde eko bulan değerler"

  DEAŞ gibi terör örgütlerinin İslam’ı kullandığına dikkat çeken Macron, şu tavsiyelerde bulundu;

  "Değerlerinizin çalınması, din tarihinin tahribi, bin 500 yıldır alimlerinizin yaptığı tefsir çalışmalarının reddine karşı dini sahalarda mücadele etmek, bunların maskesini düşürmek, yalanlarını ortaya çıkarmak, din adamları olarak size düşüyor. Devlet her daim sizin yanınızda olacak ama Devlet sahada sizin yerinize çalışamaz, bu sizin göreviniz" dedi ve din görevlilerinin bu çalışmalardan sorumluğu olduğunu ifade etti.

  "Kimse size inancınızın cumhuriyet değerleriyle uyumsuz olduğunu inandıramaz” diyen Cumhurbaşkanı Macron, Fransa'da görev yapacak olan imamlara Fransa’daki üniversitelerden eğitim verilip diploma alabileceklerini açıkladı.

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

  Yorum yazın
  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.