BAKAN ZARİF’İN ANKARA TEMASLARI

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN, İRAN DIŞİŞLERİ BAKANI ZARİF’İ KABUL ETTİ ZARİF İLE ÇAVUŞOĞLU’NUN GÖRÜŞMESİ BAKANLIK RESMİ KONUTUNDA BASINA KAPALI GERÇEKLEŞTİ

8 Haziran 2017

  Katar krizi sonrası Körfez'de sular ısınırken, İran Dışişileri Bakanı Cevad Zarif’ Ankara'ya sürpriz bir ziyaret gerçekleştirdi. İkili temaslarda bulunmak üzere Ankara'ya gelen İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüştü.

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif’i Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde kabul etti.  Saat 17.00’da planlanan görüşme, Erdoğan'ın Başbakan Yıldırım ile yaptığı görüşmenin uzaması nedeniyle bir saat geç başladı.

  Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Zarif ile Katar krizine ilişkin görüştü. Katar'ın Arap dünyası ile yaşadığı diplomasi krizinin çözülmesi için Cumhurbaşkanı Erdoğan devreye girmiş ve bölge ülkeleri ile görüşmeler başlatmıştı.

  İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, Ankara’ya geldikten sonra yaptığı açıklamada "Bölgede bizim için endişe verici gelişmeler yaşanıyor. Bu olaylarla ilgili Türkiye ile yakın görüş alışverişinde bulunmamıza ihtiyaç var" demişti.

  Bakan Zarif, Cumhurbaşkanı Erdoğan’la yaptığı görüşmenin ardından mevkidaşı Çavuşoğlu ile de Dışilkeri Bakanlığı Resmi Konutu’nda bir araya geldi.

  Basına kapalı gerçekleşen görüşmede, Suriye başta olmak üzere bölgesel konular değerlendirildi, ikili ilişkiler gözden geçirildi.

  Bu kapsamda önümüzdeki dönemde toplanması öngörülen Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi hazırlıkları ele alındı.

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

  Yorum yazın
  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.