KURTULMUŞ'TAN İNCİRLİK AÇIKLAMASI

“Alman Heyetinin İncirlik Üssü’ne Gelmesi Doğru Değil”

6 Haziran 2017

  Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde toplanan Bakanlar Kurulu’nun ardından basın toplantısı yapan Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş Almanya’nın İncirlik’ten çekilme kararını değerlendirdi.

  Kurtulmuş, Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’nun Alman mevkidaşına Türkiye’nin hassasiyetlerini yeniden hatırlattığını kaydetti.

  “Türk vatandaşlarına yapılan baskıların kabul edilemez ve anlaşılmazdır. Siyasi tercihlerinden dolayı herhangi bir baskı altına alınmaları asla kabul edilemez” 

  Alman Dışişleri Bakanına İncirlik ile ilgili söylenenleri anlatan Numan Kurtulmuş, şunları ifadet etti:

  “İncirlik Üssü Türk üssüdür. Konya’daki üs ise NATO Üssü’dür. Biz oradaki görüşlerimizi çok açık şekilde söyledik. Almanların İncirlik Üssü’nü ziyaret etmesinin şartlar dolayısıyla uygun olmadığı Dışişleri Bakanı tarafından muhatabına iletilmiştir.”

  İncirlik’in yönetiminin tamamen Türkiye’nin kontrolünde olduğunun altını çizen Hükümet Sözcüsü Kurtulmuş, İncirlik'ten çekilip çekilmeme kararının ise Almanya'nın takdiri olduğunu belirtti.

  “Biz şimdilik ortadaki meseleler dururken bir Alman heyetinin İncirlik Üssü’ne gelmesinin doğru olmadığını düşünüyoruz. İncirlik Üssü’nden çekilip çekilmeme kararı Almanya’nın tek taraflı alacağı bir karardır. Alman parlamentosu buna karar verecek. İncirlik’ten çekilip çekilmeme kararı bizim dahil olabileceğimiz bir karar değil, Almanya’nın kendi kararıdır” 

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

  Yorum yazın
  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.