“AİBÜ’de en son noktaya kadar gidilmeli”

FETÖ operasyonları kapsamında Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nden 26 akademisyenin gözaltına alınması ve bu isimler arasında AİBÜ Genel Sekreteri Prof. Dr. Erdal Bekiroğlu’nun da bulunması Bolu gündemine bomba gibi düştü.

26 Temmuz 2016
“AİBÜ’de en son noktaya kadar gidilmeli”

  Bir dönem rektör adayı da olan AİBÜ Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Eski Başkanı Prof. Dr. Behçet Kemal Yeşilbursa, AİBÜ’deki paralel yapılanma ile gerçek anlamda mücadelenin sürmesi için soruşturmanın en son noktaya kadar devam ettirilmesi gerektiğini söyledi.

  Uzun yıllar Abant İzzet Baysal Üniversitesi Tarih Bölüm Başkanlığı görevini yürüten ve son rektörlük seçimlerinde aday olan Prof. Dr. Behçet Kemal Yeşilbursa, AİBÜ’de gerçekleştirilen FETÖ operasyonlarını değerlendirdi. Yeşilbursa, kendisinin AİBÜ’ye çok uzun yıllar hizmet ettiğini, hiç istememesine rağmen mevcut yönetimin baskılarından dolayı Bursa Uludağ Üniversitesi’ne geçmek zorunda kaldığını belirtti. AİBÜ’deki mevcut paralel yapılanmanın mevcut yönetimde altın çağını yaşadığını da ifade eden Prof. Dr. Yeşilbursa, gerçekten bu yapıyla mücadele edilmek isteniyorsa soruşturmada en son noktaya kadar gidilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

  BOLU’YU VE AİBÜ’YÜ ÇOK SEVİYORUM. KENDİMİ BOLULU OLARAK GÖRÜYORUM

  Son yapılan rektörlük seçimlerinde AİBÜ Rektörlüğü’ne de aday olan Prof. Dr. Behçet Kemal Yeşilbursa “Biz Bolu aşığı bir aileyiz. Uzun yıllar Abant İzzet Baysal Üniversitesi’ne hizmet ettim. Hatta Bolu’ya kalıcı olarak yerleşmeyi düşünüyorduk. Fakat son dönem mevcut yönetimin baskısı iyiden iyiye çoğaldı. Uzun zaman bu baskıya dayanmaya çalışsam da olmayacağını anlayınca Bursa Uludağ Üniversitesi’ne geçmek zorunda kaldım. Benim gibi birçok akademisyen de aynı şekilde Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nden ayrılmak zorunda kaldı. Bugün FETÖ ile mücadele başladı. Öğrendim ki eski kurumumdan pek çok isim gözaltına alınmış. Bakın bu kadroları onlara kimler tahsis etti? Kimlerin altında imzası var? Bu soruşturma en son noktaya kadar uzanmadan sağlıklı bir mücadeleden söz edilemez. Ben Atatürkçü bir insanım. Bununla da gurur duyuyorum. Şimdi yeni üniversitemde Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Bölüm Başkanı olarak görev yapıyorum. Bursalıyım. Kendi memleketimde yaşıyorum şimdi ama inanın Bolu’da AİBÜ’de görevime devam etmeyi çok isterdim. Biz kendimizi Bolulu olarak görüyoruz. İnşallah ülkemiz bir daha böyle kötü günler yaşamaz, Abant İzzet Baysal Üniversitesi de bu yapıdan biran önce temizlenir ve İzzet Baysal’a layık, dünya çapında adını bilimle duyuracak bir üniversiteye dönüşür” şeklinde konuştu. Mert MİNİSKER

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

  Yorum yazın
  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.